Gepubliceerd op 05-05-2026

Werken, studeren, doorgroeien: het verhaal van Jasper

Sommige studietrajecten lopen in ƩƩn rechte lijn. Dat van Jasper van Daele (28)? Eerder met een paar bochten onderweg. En dat is ook helemaal okĆ©. 

Na het middelbaar wist hij niet goed wat hij wilde doen. Hij probeerde Criminologie, daarna Toegepaste Informatica. Drie jaar later waren zijn studiepunten op. ā€œDe motivatie ontbrak. Ik studeerde, maar zonder echt doel.ā€ Wat er wĆ©l al was: een interesse in bier.

Jasper brouwerij

Als student werkte hij bij een kleine brouwerij en leerde hij de stiel in de praktijk kennen. Later ging hij aan de slag bij Duvel Moortgat als fabricatie shiftbrouwer in een drieploegensysteem. Daar groeide het besef: ik wil meer begrijpen van wat ik hier elke dag doe. ā€œIk kende de praktische kant van het brouwen. Maar ik miste de technische uitleg erachter. Waarom werkt een proces zo? Wat gebeurt er exact in die installatie?ā€

Tijdens corona hakte hij de knoop door. Hij startte opnieuw met studeren, dit keer in de bacheloropleiding Agro- en Biotechnologie aan de Odisee-hogeschool in Sint-Niklaas, met als afstudeerrichting Voedingstechnologie. Eerst wat aftastend, via online lessen. Maar al snel voelde hij: dit klopt.

Theorie die plots tastbaar wordt

Wat de opleiding voor Jasper zo anders maakt dan zijn eerdere studies? De link met de praktijk. ā€œVakken zoals IndustriĆ«le Processing zijn voor veel dagstudenten vrij abstract: warmtewisselaars, platenkoelers, veel fysica. Maar ik zie die installaties elke dag staan. Dan valt alles op zijn plaats.ā€ Ook voedselveiligheid kreeg plots een heel concrete betekenis. Procedures die vroeger ā€œgewoon zo warenā€, begrijpt hij nu tot in de kern. ā€œAlles wat ik in theorie leerde, kon ik terugkoppelen naar de werkvloer. Dat motiveert enorm.ā€

Voltijds werken, ’s avonds studeren

De combinatie met een voltijdse job was geen toeval, maar een bewuste keuze. Jasper wilde blijven werken Ć©n zijn diploma halen. Dat betekende plannen. Veel plannen. ā€œVan maandag tot vrijdag werkte ik bij Duvel Moortgat, en op zaterdag spendeerde ik mijn tijd aan mijn studies. Die weekenddag was heilig om lessen bij te houden.ā€ In vakantieperiodes nam hij verlof om te studeren. Niet alle vakken tegelijk opnemen, realistisch blijven en vooral: zichzelf discipline opleggen. ā€œDe grootste uitdaging was zelfdiscipline. Niemand controleert of jij op zaterdag achter je computer kruipt. Dat moet uit jezelf komen.ā€

Gelukkig bood de opleiding veel flexibiliteit: vakken kunnen op eigen tempo gevolgd worden en begeleiding is nooit ver weg. Bovendien is het uniek in Vlaanderen om de afstudeerrichting Voedingstechnologie in afstandsonderwijs te volgen. Zo kon Jasper werk en studie perfect combineren zonder dat de kwaliteit van zijn opleiding eronder leed. ā€œEen mail is snel gestuurd en je krijgt duidelijke uitleg. Bovendien zit je met veel andere afstandsstudenten die allemaal sterk gemotiveerd zijn. Dat werkt aanstekelijk.ā€

Een win-win voor student Ʃn bedrijf

Zijn stage rond procesoptimalisatie binnen de site in Breendonk werd een kantelpunt. Het team bij Duvel was al langer op zoek naar iemand die zich specifiek kon toeleggen op procesoptimalisatie. Alleen was het niet evident om daar meteen een extra functie voor te creĆ«ren. Dankzij Jaspers stage konden ze concreet aantonen wat het nut en de impact van zo’n rol is. Door processen grondig te analyseren en verbeterkansen in kaart te brengen, werd zichtbaar hoeveel meerwaarde zo’n functie kan bieden, zowel op vlak van efficiĆ«ntie als kwaliteit.

Het resultaat? Jasper werd gepromoveerd. Vandaag is hij geen shiftbrouwer meer, maar medewerker procesoptimalisatie. Een rol waarin hij dagelijks doet waar hij vijf jaar geleden naar op zoek was: processen begrijpen, analyseren en verbeteren. Een echte win-win dus: voor Jasper een volgende stap in zijn carriĆØre, voor het bedrijf een nieuwe functie met bewezen meerwaarde.

Gewoon doen

Waar is Jasper het meest trots op? ā€œDat ik het heb volgehouden. Vijf jaar voltijds werken en studeren, dat is niet niets. Ik heb mezelf vaak afgevraagd: kan ik dit blijven doen?ā€ Het antwoord is ja. Met een duidelijk doel, intrinsieke motivatie en een pak meer volwassenheid dan na het middelbaar.

Zijn advies voor andere werkende volwassenen die twijfelen om opnieuw te studeren? ā€œGewoon doen. Als je voelt dat je het Ć©cht wil, moet je springen.ā€ Vandaag staat Jasper niet alleen in de laatste rechte lijn van zijn opleiding, maar ook aan het begin van een nieuw hoofdstuk in zijn carriĆØre. Wat begon als een zoektocht naar meer achtergrond, groeide uit tot een promotie. En vooral: tot het bewijs dat investeren in jezelf loont.

Meer weten over Voedingstechnologie in Afstandsonderwijs

Werken en studeren combineren, hoe doe je dat?

Studeren in afstandsonderwijs

Misschien zijn deze verhalen iets voor jou?

Laatst aangepast door Bo Mathys op 07/05/2026
Aangemaakt door Bo Mathys op 05/05/2026