Thematische studiedagen Leescoach

Maak van elk kind een taal- en leesheld!

Hoe vergroot je de leesvaardigheid én leesmotivatie van kinderen? 
Hoe zet je (bekroonde) kinderliteratuur doelgericht in voor taal- en kennisontwikkeling? 
Hoe geef je lezen een vaste plaats binnen het Ieder kind taalheld-plan de nieuwe minimumdoelen en een kennisrijk curriculum
En hoe krijg je collega's én ouders mee in een krachtig leesverhaal?

Ontdek er alles over tijdens de thematische studiedagen Leescoach!

Leescoach 1
  • Leesbeleid: van leesscan naar leesplan - 8 oktober 2026 (9u30-12u30)

    Wat zijn de ingrediënten van sterk leesonderwijs? Hoe start je met een leesbeleid op jouw school en wat is een leesscan? 

    In deze sessie zoomen we in op verschillende stappen die je als schoolteam kunt doorlopen om een leesbeleidsproces op te starten en uit te rollen. Je leert wat nodig is om een duurzaam leesbeleid uit te bouwen en wie daarbij een rol kan opnemen. We delen ervaringen en inzichten vanuit verschillende scholen om een leesbeleid op te starten, uit te werken of levendig te houden.  We nodigen de deelnemers uit om actief na te denken over het eigen leesonderwijs.

    Docent: Jona Hebbrecht
    Locatie: Odisee - Campus Brussel

  • Aan de slag met interactief voorlezen - 8 oktober 2026 (13u30-16u30)

    Onderzoek wees al heel vaak op de vele positieve effecten van interactief voorlezen, onder meer op tekstbegrip, woordenschat en kennisontwikkeling. Zowel jonge als oudere leerlingen zijn gebaat bij interactief voorlezen.  Daardoor is het meteen ook een ideale methodiek om met de hele school aan de slag te gaan. Wat zijn de effectieve kenmerken van de methodiek? Hoe kan je interactief voorlezen inzetten om niet alleen taaldoelen, maar ook doelen voor andere vakdisciplines te bereiken? Hoe laat je elke leerling actief nadenken over de tekst en hoe krijg je elke leerling betrokken in rijke interactiemomenten? 

    In deze sessie laten we je de voordelen van interactief voorlezen zelf ervaren.  We maken de kenmerken concreet met behulp van een breed gamma aan teksten en boeken voor verschillende doelgroepen. 

    Docent: Evelien Gheeraert
    Locatie: Odisee - Campus Brussel

  • Hoe zorg je voor een rijke leesomgeving met kwaliteitsvolle kinder- en jeugdliteratuur - 29 oktober (9u30-16u30)

    In deze sessie gaan we dieper in op het belang van een motiverende leesomgeving in jouw klas en op school. Hoe zorg je voor een motiverende leesomgeving en een rijk en gevarieerd leesaanbod? Hoe breng je het leesaanbod tot leven?  Waar vind je geschikt leesmateriaal om de nieuwe minimumdoelen vorm te geven? Hoe geef je bekroonde kinderliteratuur een structurele plek in je aanbod? Hoe zorg je voor krachtig literatuuronderwijs? Hoe werk je samen met bibliotheek en leesbevorderaars als Iedereen Leest, auteurs, illustratoren, ...

    Wat zijn 'rijke' teksten precies en hoe kan je ze herkennen? Hoe stel je een gevarieerd en actueel leesaanbod samen, aansluitend bij de nieuwe minimumdoelen? Hoe koppel je minimumdoelen rond literatuur aan rijke teksten?

    We ontdekken heel wat verschillende soorten teksten rekening houdend met de diverse context waarin kinderen vandaag opgroeien. We delen praktijkervaringen en tools om actief en doelgericht aan de slag te gaan. We nodigen de deelnemers uit om ook eigen ervaringen en praktijkvoorbeelden te delen.

    Docent: Jona Hebbrecht in samenwerking met Iedereen Leest
    Locatie: Iedereen Leest Antwerpen

  • Van begrijpend luisteren naar begrijpend lezen in de hele basisschool - 26 november 2026 (9u30-12u30)

    Hoe zet je als leerkracht en schoolteam in op effectief lees- en luisteronderwijs?  Hoe leg je linken tussen lezen, luisteren, spreken en schrijven?  Hoe boost je de woordenschat van kinderen via (voor)leesactiviteiten? Wat betekenen begrippen als herhaald lezen of close reading?

    In deze sessie gaan we dieper in op hoe je als leerkracht en schoolteam kan inzetten op effectief leesonderwijs. Vertrekkende van wetenschappelijke inzichten over wat wel of niet leidt tot succesvol leesonderwijs, reflecteren we samen over de verschillende ingrediënten van een doordachte leesdidactiek. We delen praktijkervaringen en tools om doelgerichte en actieve leesopdrachten uit te werken. We denken samen na hoe je als team tot een groeigerichte leeslijn kan komen. 

    Docent: Jona Hebbrecht
    Locatie: Odisee - Campus Brussel

  • Methodiek Samen lezen - 26 november 2026 (13u30-16u30)

    Wat is samen lezen? Hoe werkt samen lezen in de praktijk? Gebaseerd op het Britse Shared Reading van Jane Davis brengt het Lezerscollectief in Vlaanderen mensen samen om te genieten van en te praten over literatuur. Vanuit een rijke literaire tekst ontstaat een open gesprek over persoonlijke interpretatie met aandacht voor herkenning, gevoelens, verbinding. Bij samen lezen gaan de vragen niet meteen over tekstbegrip, maar wel over wat het verhaal of een bepaalde zin oproept bij de luisteraars. Welke emoties of herinneringen roept een passage op? Welke gedachten of associaties komen naar boven?

    In deze sessie ervaar je zelf de kracht en de mogelijkheden van samen lezen en leer je welke mogelijkheden de methodiek samen lezen op school kan bieden.

    Docent: Silvie Vanoosthuyze - Odisee Hogeschool & Lezerscollectief
    Locatie: Odisee - Campus Brussel

  • Werken met poëzie in de klas en op school - 7 januari 2027 (9u30-16u30)

    Wat is poëzie? Wat is de meerwaarde van poëzie in de klas en op school? Op welke manier kan poëzie de leesvaardigheid en leesmotivatie van kinderen versterken? Waar vind je geschikte bundels en gedichten?

    We duiken in het brede en gevarieerde aanbod in het Poëziecentrum. Het Poëziecentrum is hét kennis- en expertisecentrum in Vlaanderen en Nederland voor Nederlandstalige poëzie, buitenlandse poëzie in Nederlandse vertaling, Nederlandstalige poëzie vertaald in andere talen en Zuid-Afrikaanse poëzie.  

    Bovendien maak je kennis met enkele krachtige vakdidactische principes over poëzie-onderwijs. Hoe kun je je verschillende vormen van (mondelinge en schriftelijke) poëzie inzetten in de klas? Welke werkvormen kan je inzetten? En hoe kun je poëzie koppelen aan taaldoelen, kennisdoelen, persoonsgebonden doelen en brede maatschappelijke thema's rond diversiteit en identiteit? Je krijgt meteen heel wat inspiratie om de poëzieweek in je klas of school tot leven te laten komen.

    Docent: Jona Hebbrecht i.s.m. Iedereen Leest & Poëziecentrum Gent
    Locatie: Poëziecentrum Gent

  • Voorbereidend, aanvankelijk en voortgezet technisch lezen - 18 februari 2027 (9u30-16u30)

    Hoe werk je in een doorgaande lijn aan de minimumdoelen vlot en vloeiend lezen doorheen de volledige basisschool? Hoe zorg je voor efficiënt en effectief voorbereidend, aanvankelijk en voortgezet technisch leesonderwijs? Hoe maak je van vlotte lezers vloeiende lezers? Hoe ga je om met oudere leerlingen die moeite ondervinden met technisch lezen? Hoe vermijd je een te eenzijdige focus op leestechniek? Met welk (tekst)materiaal kan je aan de slag? 

    In deze sessie zoomen we in op technisch lezen. Vertrekkende van wetenschappelijke inzichten over wat wel of niet leidt tot succesvol technisch leesonderwijs, reflecteren we samen over de verschillende ingrediënten van een doordachte technisch leesinstructie. Je maakt ook kennis met verschillende inspirerende concrete praktijkvoorbeelden.

    Docent: Evelien Gheeraert
    Locatie: Odisee - Campus Brussel

  • Lezen en schrijven gaan hand in hand - 18 maart 2027 (9u30-12u30)

    Lezen en schrijven zijn twee zijden van dezelfde medaille. Door lezen en schrijven te combineren kan je de lees- en schrijfvaardigheid van kinderen bevorderen. Hoe leg je linken tussen lezen en schrijven? Welke tekstsoorten kan je verkennen om tot (creatieve) schrijfproducten van kinderen te komen? Denk aan schrijven om te leren, schrijven om te delen en creatieve expressie van taal. Welke schrijfopdrachten kunnen helpen om een betere lezer of een betere schrijver te worden? Hoe integreer je rijke, authentieke teksten in je schrijfonderwijs?

    In deze sessie zoomen we in op de waardevolle koppeling tussen lees- en schrijfonderwijs vanuit de nieuwe minimumdoelen. Je maakt kennis met verschillende inspirerende concrete praktijkvoorbeelden om je lees- en schrijfonderwijs te versterken.

    Docent: Evelien Gheeraert
    Locatie: Odisee - Campus Brussel

  • Samenwerken met ouders om de leesontwikkeling te versterken - 18 maart 2027 (13u30-16u30)

    Ouders spelen een belangrijke rol in de lees- en bredere ontwikkeling van hun kind. Hoe werk je samen met ouders aan de leesontwikkeling van kinderen, op een manier die bij hen past en voor hen haalbaar is?

    In deze sessie zoomen we in op de samenwerking met ouders, een van de partners binnen een breed leesnetwerk. Vertrekkende van wetenschappelijke inzichten over ouder- en thuisbetrokkenheid, reflecteren we samen over laagdrempelige mogelijkheden om (voor)lezen thuis te ondersteunen en te versterken. We delen praktijkervaringen en uitdagingen.

    Docent: Evelien Gheeraert i.s.m. vzw De Schoolbrug
    Locatie: Odisee - Campus Brussel

  • Hoe breng je de brede leesontwikkeling van leerlingen in kaart? - 15 april 2027 (9u30-12u30)

    Hoe breng je het leesprofiel van je leerlingen in kaart? Waarom is leesmonitoring belangrijk en hoe zet je daarop in? Hoe vertaal je je leesmonitoring naar gedifferentieerd lees- en luisteronderwijs? 

    In deze sessie focussen we op de complexiteit van het leesmonitoringsproces. We gaan dieper in op waarom lezen monitoren zo belangrijk is, hoe je dit kan doen en vooral ook met wie en wanneer. We delen praktijkervaringen en tools om lezen doelgericht te monitoren. We denken samen na hoe je als team actief aan de slag kan gaan met de resultaten van je leesmonitoringsproces. Hoe vertaal je je leesmonitoring naar effectieve feedback en hoe kun je differentiatie integreren in je leesonderwijs?

    Docent: Jona Hebbrecht
    Locatie: Odisee  - Campus Brussel

  • Verhalen die verbinden: aandacht voor diversiteit in inclusief leesonderwijs - 15 april 2027 (13u30-16u30)

    Een inclusief leesaanbod op de basisschool is essentieel in een diverse samenleving. Rijke kinderliteratuur biedt kinderen een spiegel waarin ze hun eigen leefwereld en identiteit kunnen herkennen, wat zorgt voor erkenning en emotionele veiligheid. Tegelijkertijd fungeren diverse verhalen ook als vensters naar onbekende werelden en perspectieven, waarmee we bij kinderen empathie, nieuwsgierigheid en kritisch denken kunnen stimuleren.

    Kinderpsychiater en kinderboekenauteur Winny Ang zoomt in op het belang en de kracht van cultuursensitief leesonderwijs. Dat gaat verder dan aandacht voor diverse personages. Diverssensitief lees- en literatuuronderwijs vraagt om een bewuste, authentieke integratie in de dagelijkse klaspraktijk. In deze sessie krijg je concrete handvatten om de eigen klas- en schoolbibliotheek kritisch te screenen met aandacht voor stereotiepe representaties. Door met leerlingen in gesprek te gaan over universele thema's in gelaagde verhalen, bouwen we bruggen en zorgen we ervoor dat ieder kind zich écht thuis voelt in de klas en de wereld.

    Docent: Winny Ang
    Locatie: Odisee - Campus Brussel

Praktische informatie studeren als volwassene

Vanaf wanneer ben ik ingeschreven?

Je bent ingeschreven van zodra je je persoonsgegevens bezorgt aan Odisee via het online inschrijvingsformulier.  Je ontvangt een automatische e-mail na ontvangst van deze gegevens. Vanaf dat ogenblik zijn de algemene voorwaarden van toepassing. 

Kan ik mijn inschrijvingsgeld spreiden?

In sommige uitzonderlijke gevallen is spreiden van betaling mogelijk. Neem contact op met de administratief verantwoordelijke van de opleiding om dit te bespreken.

Wat als ik niet aanwezig kan zijn?
 

  • Als je niet aanwezig kan zijn, dien je zo snel mogelijk de administratief verantwoordelijke te verwittigen.
  • Schreef je je in voor een studiedag en kan je niet aanwezig zijn? Indien je dit wenst, kan een collega jouw plaats innemen. Verwittig de administratief verantwoordelijke hiervan.

Wat als ik mijn inschrijving wil annuleren?

Je moet altijd schriftelijk annuleren via [email protected]. Plaats hierbij zeker je opleidingsverantwoordelijke in cc.

Ik volg een postgraduaat of navorming met getuigschrift:

  • Annuleer je tot 15 dagen voor de start van de opleiding, dan dien je een vergoeding van € 50 te betalen.
  • Annuleer je vanaf 15 dagen voor de start t.e.m. 1 dag voor de start van de opleiding, dan ben je € 250 verschuldigd.
  • Annuleer je vanaf de start van de opleiding t.e.m. 30 dagen na de startdatum, dan ben je de helft van het inschrijvingsgeld verschuldigd.
  • Annuleer je later dan 30 dagen na de start van de opleiding, ben je het volledige inschrijvingsgeld verschuldigd. 

Ik volg een navorming met attest van deelname (bv. studiedag):

  • Annuleer je vanaf 15 dagen voor de start t.e.m. 1 dag voor de start van de opleiding, dan ben je € 50 verschuldigd.
  • Annuleer je vanaf de startdatum van de opleiding, ben je het volledige inschrijvingsgeld verschuldigd.

Odisee als inclusieve hogeschool

Odisee staat voor open, toegankelijke leergemeenschappen want deze vormen een krachtige hefboom voor effectief leren. Als we inclusief zeggen, denken we aan:

1. Toegankelijkheid: breed scala lerenden en afstuderenden
2. Vaardig in differentiatie: én uitdagen én ondersteunen
3. Samenwerkend leren
4. Sociale binding
5. Living campus als een open huis

Ontdek hoe Odisee Hogeschool jou kan ondersteunen tijdens jouw studie

 

Digitale leeromgeving

Volg je een langlopende opleiding, dan vind je het cursusmateriaal in de digitale leeromgeving TOLEDO. Ook de communicatie met jou verloopt grotendeels via deze leeromgeving.

Hoe activeer ik mijn Toledo-account?

Wat zijn de algemene verkoopsvoorwaarden permanente vorming?

Door in te schrijven aanvaard je onze algemene verkoopsvoorwaarden. Bekijk ze via deze links in het Nederlands of in het Engels.

Handen uit de mouwen volwassenen student LLL